město Olomouc
Statutární město Olomouc má 101 tisíc obyvatel. Patří mezi nejvýznamnější města v České republice. Vzhledem umístění v centrální části Moravy patří k nejoblíbenějším cílem turistů, podnikatelů a obchodníků. Olomouc patří mezi cenné památkové rezervace, neboť má bohatou historii včetně kulturních a řemeslných tradic.
Olomouc leží na křižovatce důležitých dopravních cest, které odnedávna přispívají k dobré dostupnosti ze všech směrů. Mezinárodní silnice E462 spojuje severojižní část Polska s Moravou a Rakouskem. Spojení pomocí rychlostní komunikace R46 na dálnici D1 je zajištěno rychlé spojení s městem Brnem. V budoucnu bude možné rychlé spojení po nově budované dálnici D47 ve směru na Ostravsko. Díky velmi dobrému napojení na rychlostní komunikace, silnice první třídy a dalšímu budování nových komunikací se bude atraktivita města Olomouce zvyšovat.
Olomouc je středem několika železničních tratí. Cestovat lze pohodlně směr Praha nebo Ostrava, směr Brno a do mnoha dalších destinací. Hlavní nádraží se nachází nedaleko centra města a nedaleko autobusového nádraží. Nádražní budova je vybavena dle standardů pro železniční stanici tohoto významu.
Dálková autobusová doprava je situována na nově rekonstruované autobusové nádraží, jež se nachází v blízkosti obchodního domu blízko Hlavního nádraží. Do Olomouce zajíždějí veškeré dálkové spoje, které obsluhují důležité lokality všemi směry. Též zde zastavují všechny regionální linky, které jsou zařazeny do Integrovaného systému Olomouckého kraje.
Olomouc lze považovat jako průmyslové město s velmi dobrými službami. Díky výhodné poloze, hospodářské tradici lze do budoucna očekávat růst významu města.
Nejvýznamnější památky
Sloup Nejsvětější Trojice (sousoší vysoké 35 m, v roce 2000 zařazeno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO), radnice s orlojem (orloj pochází z 15.století, ale dnešní podoba je z poloviny 20.století), katedrála sv. Václava (novogotická stavba s nejvyšší věží v ČR – 100,6 m vysokou), chrám sv. Mořice (pozdně gotický kostel z přelomu 14. a 15.století), Arcibiskupský palác (jedna z nejhonosnějších palácových staveb ze 17.století), soubor barokních kašen (kašny s mytologickými motivy ze 17. až 18.století), Arionova kašna (postavena v roce 2002).
Památky - Přemyslovský palác, Dolní náměstí, Radnice a radniční věž, Horní náměstí, Botanická zahrada Olomouc – Rozárium a sbírkové skleníky, Výstaviště Flora,
Muzea - Vlastivědné muzeum, náměstí Republiky, Muzeum umění, Denisova 47,
divadla Moravské divadlo Olomouc, Horní náměstí, Moravská filharmonie Olomouc, Horní náměstí,
festivaly Flora Olomouc (duben) – tradiční květinová výstava Olomoucký pivní festival (květen) – gastrofestival, ochutnávka piva, bohatý program Dvořákova Olomouc (květen) – festival klasické hudby Mezinárodní varhanní festival (září) – přehlídky varhanní hudby Oslavy maršála Radeckého (září) – oslavy spojené s řehlídkou dechových vojenských hudeb Podzimní festival duchovní hudby (říjen) – špičkové provedení duchovní hudby v olomouckých kostelech Olomoucké Vánoce (prosinec) – tradiční vánoční trhy
|
|
© MHD na Hané, Šíření materiálů pouze se souhlasem autorů, 2005-2024 |